Jak otworzyć własny sklep Internetowy aby zacząć sprzedawać?
Rynek sprzedaży w sieci w naszym kraju z roku na rok się powiększa. Szacuje się że wartość tego rynku na chwilę obecną wynosi 110 miliardów złotych a tendencja rozwoju sklepów internetowych jest cały czas rosnąca.
Poradnik dla osób które zaczynają przygodę z E-commerce.
Sklepy internetowe minimalizują początkowe koszty wystartowania ze sprzedażą. Taki biznes można otworzyć w zasadzie z dnia na dzień. Dlaczego sprzedaż w internecie jest niezwykle ciekawą i wartościową formą sprzedaży w odróżnieniu od handlu stacjonarnego? Przede wszystkim zasięg sprzedazy - punkty handlowe w danym mieście bazują tylko na ograniczym ilościowo Kliencie lokalnym. W przypadku e-commerce lokalizacja nie ma znaczenia. Nasze produkty (czy tez usługi wirtualne) mogą być sprzedawane na cały kraj. Jeżeli jakaś firma prowadzi sprzedaż stacjonarną, to naturalną koleją rzeczy jest rozszerzenie sprzedaży skierowanej do użytkownika pozyskanego z internetu. Projektowanie sklepów internetowych jako w pełni funkcjonalnych systemów jest złożonym i pracochłonnym przedsięwzięciem, jednak można oczywiście skorzystać z gotowych rozwiązań dostępnych dla każdego. Żeby uruchomić sklep internetowy należy trzymać się kilku zasad i wskazówek, a także starać się uniknąć podstawowych błędów podczas stawiania pierwszych kroków w sprzedaży online.
Opłacalność posiadania swojego sklepu internetowego, gdzie nikt nie pobiera od nas prowizji za wystawienie produktów do sprzedaży wpływa na jego przewagę. Można wykorzystać istniejące platformy marketowe (portale aukcyjne, portale sprzedażowe, oraz strony marketplace w mediach społecznościowych). Jednak w tym przypadku musimy się liczyć z faktem, że te strony internetowe są oblegane zarówno przez kupujących jak i sprzedających. Dlatego prowadząc sprzedaż w internecie przy użyciu tych narzędzi trzeba konkurować nie tylko cenowo ale i ilościowo z resztą konkurencji. Pomysł aby zainwestować we własne Sklepy internetowe może okazać się strzałem w dziesiątkę i spowodować cykliczny dopływ nawet bardzo sporych zysków - jednak aby osiągnać sukces należy dokładnie zaplanować strategię wdrożenia i zatowarowania sklepu internetowego oraz zadbać o późniejsze promowanie stron internetowych wspierających sklep (podstrony blogowe i opisy produktów) oraz postawić na szeroko rozwinięte pozycjonowanie.
Strategia omnichannel dla sklepów internetowych
Każdy sprzedawca przed przystąpieniem do wdrożenia nowego projektu e-commerce zadaje sobie pytanie - czy i dlaczego wartą pójść tą ścieżką i rozpocząć autonomiczną i niezależną sprzedaż w sieci internetowej. Statystycznie rzecz ujmując, wystarczy skupić się nad jednym podstawowym faktem - mianowicie zasięgiem umożliwiającym na dotarcie do niezliczonej ilości nowych nabywców. Analizując polski rynek e-commerce i ich aktywnych użytkowników, opierając się na suchych danych z poprzedniego roku - można wywnioskować że blisko 1/4 wszystkich polskich użytkowników sieci odwiedzało systematycznie sklepy internetowe oraz portale aukcyjne i platformy sprzedaży online.
Biorąc pod uwagę całą populację polskich użytkowników internetowych (których jest prawie 30 milionów) to łatwo obliczyć ilu potencjalnych Klientów jeszcze jest do pozyskania wewnątrz rynku polskiego. Rynek sprzedaży online i funkcjonowania sklepów internetowych jest niezwykle plastyczny i zmienia się jego dynamika - ma na to wpływ również demografia i zmiany zachowań w niej zachodzące. Ma do wpływ nie tylko na preferowania potrzeb ale również wymagania stawianie przez dzisiejszego Klienta.
Co doceniają Klienci sklepów internetowych?
Dzięki temu że sklepy internetowe oferują w czasach obecnych praktycznie każdy rodzaj asportymentu - zarówno produktów możliwych do wysłania kurierem, pocztą, paczkomatami - aż po produkty takie jak kupno samochodu czy domu przez internet. Co i dlaczego współczesny internauta docenia dzisiaj?
- szeroki wachlarz produktów
- całodobową dostępność ofert i możliwość kupna o dowolnej porze dnia czy nocy
- dowolny czas odbioru produktu (np. paczkomaty) - bez konieczności czekania na kuriera pod wskazanym adresem
- nie trzeba rezerwowac czasu na dojazd do sklepu (jak w przypadku sklepów i galerii stacjonarnych)
- niższe ceny produktów standardowych sprzedawanych przez sprzedażowe strony internetowe i typowe sklepy internetowe w odróżnieniu z prowizją narzucaną przez sklepy stacjonarne na wskutek ponoszonych kosztów (czynsz / wynajem i inne).
- wygoda dokonywania zakupów w sklepie internetowym
- prosta i intuicyjna obsługa sklepu i platform e-commerce
- łatwośc porównania cen i wybór najlepszych ofert.
Czy sklepy internetowe mają jakieś wady?
Oczywiście, że klienci mogą czasem wybrać klasyczny rodzaj dokonynwania zakupów - może to dotyczyć produktów koniecznych "na już" - istnieje potrzeba kupna czegoś na dziś, zatem łatwiej jest niekiedy wsiąść w auto i podjechac do sklepu celem kupna zamiast czekać aż zamówiony towar dotrze do nas kurierem następnego dnia lub za kilka dni. Właśnie ten dłuższy lub krótszy czas oczekiwania na przesyłkę może być czynnikiem działającym na niekorzyść dokonywania zakupów w sklepach internetowych.
Sklepy internetowe - jak zacząć sprzedaż
Jeżeli zaistnieje w nas potrzeba rozpoczęcia sprzedaży w internecie - należy mieć wcześniej określoną i rozpisaną strategię w zależności od grupy docelowej odbiorców na nasze produkty. Zależy to od głównych dwóch czynników - inaczej jest w przypadku producentów - czyli rynek z pierwszej ręki, a inaczej w przypadku hurtownikow czy sprzedaży detalicznej przez sklepy internetowe towarów importowanych czy sprowadzanych. W przypadku producentów czy firm które samodzielnie wytwarzają dane produkty, napewno będą oni mieli prostszą drogę i mniej etapów do przejścia w celu dostarczenia artykułów docelowemu Klientowi. Dotyczy to natomiast produktów już produktowanych (powtarzalność) i dostępnych w danym sklepie internetowym. Producenci którzy posiadają już rozwinienty i działający na rynku system sprzedaży przez internet mają zwykle przewagę konkurencyjną nad podmiotami które odkupują od nich dany asortyment lub importują z zagranicy.